Dukanova dieta je dietní program, který již před řadou let sestavil francouzský dietolog Pierre Dukan. V současnosti je nejpopulárnějším dietním programem ve Francii a jeho obliba prudce roste v poslední době i u nás. Jedná se o dietu, která omezuje sacharidy a favorizuje bílkoviny. Strategie je tedy podobná jako u tzv. Atkinsonovy diety nebo ketogenické diety a je příbuzná i u nás populární Margitově dietě.

Jídelníček – čtyři fáze Dukanovy diety

Pierre Dukan

Pierre Dukan

Recept na dietní program podle Pierre Dukana má čtyři fáze, každá z nich má svá specifika jídelníčku:

 1. Útočná fáze: Zde je povolena prakticky pouze bílkovinná strava, tedy libové maso, ideálně vařené nebo pečené, nebo vejce. Čím více potřebujete zhubnout, tím déle tato fáze trvá (2 – 7 dnů).
 2. Fáze rovnoměrné ztráty: Zde se střídají 5denní období s bílkovinnou a bílkovino-zeleninovou stravou.
 3. Upevňující fáze: V tomto období je povoleno ovoce a dvě sacharidová jídla (chléb, těstoviny, kuskus apod.) týdně, jeden den v týdnu je čistě bílkovinný. Tato stabilizační fáze by měla trvat asi 10 dní na každý kilogram, který jste zhubli.
 4. Fáze definitivní stabilizace: zde již je omezení minimální, stačí jíst 1x týdně čistě bílkovinnou stravu jako v první fázi.

Jako všechny podobné diety, které jsou založeny na nevyváženém jídelníčku, je potřeba přistupovat k této dietě opatrně. Rizikem mohou být ledvinové komplikace (v důsledku konzumace velkého množství bílkovin). Na první pohled paradoxně je kontraindikací i cukrovka. Také se nedoporučuje ženám v těhotenství i v době kojení.

Rizika su uvědomoval i sám Pierre Dukan, a proto také původní stravovací schema a jídelníček postupně částečně upravil. Přes všechna rizika jednostranného stravování ovšem rizika obezity považoval za vážnější.

Přistupoval k tomu jako člověk s praktickými zkušenostmi, který si uvědomoval, že schůdnost a vytrvalost diety je pro řadu je pacientů klíčovým faktorem. I tak by ale asi Dukanova dieta neměla být pokusem o hubnutí první volby.

Jídelníček „Dukanova dieta ve 350 receptech“

Dukanova dieta: jídelníček 350 receptů Dukanova dieta je dnes nejpoužívanější metodou na hubnutí na světě. Pro jejího autora je problém nadváhy prioritně otázkou vztahu mezi potěšením a nechutí. Přibíráme proto, že se jídlem snažíme nahradit potěšení, které nám v jiných sférách života chybí, a zhubnout zase můžeme pouze tehdy, pokud nám to dělá radost.

To je jedna z hlavních zásad 350 receptů této knihy, kterou během let upravily a zdokonalily připomínky milionů čtenářů z celého světa. Jednoduché na přípravu, šťavnaté a lehké – takové jsou recepty v této knize…

Doktor Pierre Dukan vytvořil dietu, jejíž celosvětový úspěch je založen na tom, že přesně odpovídá na očekávání a požadavky těch, co ji podstupují.
Knižní podoba diety s jídelníčkem podle Pierre Dukana se konečně dočkala také českého vydání, a je možno ji objednat on-line:
> Koupit knihu „Dukanova dieta ve 350 receptech“

Lepší alternativa: hubnutí s poradcem zdarma

Pokud to myslíte s hubnutím vážně, stojí za to uvážit možnost obrátit se na pomoc odborníka. Ne vždy to musí stát peníze navíc!

Dietní poradci Naturhouse již pomohli více než 90 000 Čechům a Češkám zhubnout trvale bez jo-jo efektu. „Minulý rok jsme si dělali průzkum u naší klientely a z něj vzešlo, že lidé s námi hubnou především proto, že mají oporu ve svém výživovém poradci,“ říká Věra Burešová, hlavní dietoložka Naturhouse.

Dietní poradny Naturhouse poskytují průběžně ke svým doplňkům stravy na podporu hubnutí bezplatné dietní poradenství. Vyplňte formulář teď hned a objednejte se na vstupní konzultaci, která je zdarma a nezavazuje k žádným dalším nákupům nebo platbám. S podporou odborníka zvýšíte tak svou šanci v boji s nadváhou!

Objednejte se na bezplatnou schůzku s dietním poradcem:

(Publikováno 28.10.2011, aktualizováno 25.10.2012.)

3 komentářů do diskuze k příspěvku
„Dukanova dieta“

 1. Čechová napsal:

  Dobrý den, mohu ve druhé fázi používat sušenou syrovátku a v jakém množství? Děkuji Čechová

 2. yvanka napsal:

  už jste zapomněli poznamenat, že doktoru Dukanovi odebrali licenci kvůli nebezpečnosti jeho diety…

  • zez napsal:

   Dobrý den,
   kde tuto informaci o zrušení licence najdu?

   děkuji

   Zez

Vložit komentář do diskuze