Až 10% dětí je obézních, mysleme na to pří výběru velikonoční pomlázky

Varování pro rodiče: 10 % českých dětí je obézních. Zvolte proto zdravé Velikonoce a dejte dětem třeba knihu nebo koloběžku, doporučují odborníci na výživu. Velikonoce jsou totiž nejen svátkem jara, ale také obdobím dietně nevhodných dobrot. To se týká čokoládových vajíček, zajíců a dalších výrobků s vysokým obsahem cukru. Zásoby sladkostí, kterými jsou děti obvykle k příležitosti oslav jara obdarovávány, však výrazně posilují jejich náchylnost k obezitě.

Velikonoční zajíček čokoládovýSituaci navíc zhoršuje to, že řada sladkostí s v tomto období vyrábí na efekt (a na zisk), přičemž kvalita surovin není na prvním místě. To se týká třeba tak oblíbených čokoládových figurek, u nichž po rozbalení ze staniolu často zjistíme hned podle barvy, jak málo je v nich kakaa.

Až 10 % českých dětí už v současnosti s nebezpečnou otylostí bojuje. Nezdravé cukrovinky mohou přitom rodiče snadno vyměnit i za jiný druh pomlázky, aniž by očekávání svých ratolestí zklamali.

Podle posledních školních průzkumů však děti tráví dvakrát více času u televize než sportováním, a dokonce třikrát více času než pohyb zaberou školákům počítačové hry. Velikonoční nadílku mohou rodiče využít pro podporu venkovních aktivit svých dětí tím, že jim třeba pořídí nové sportovní vybavení. Mezi levnějšími sportovními potřebami se pohybují například jednoduché koloběžky s pořizovací cenou už od 500 Kč. Od 800 Kč výše lze pak pořídit třeba zábavnou dětskou trampolínu. Velikonoce mohou rodiče zužitkovat také k zahájení pravidelné sportovní činnosti, když dětem zaplatí lekce tenisu, basketbalu nebo třeba golfu.

Lacinějším dárkem mohou být třeba designové školní potřeby, po těch se zcela určitě neztloustne. Oblíbené jsou třeba školní potřeby s populárními pohádkovými nebo seriálovými motivy.