Atkinsonova dieta je klasickou rychlou metodou hubnutí. Sestavil ji na přelomu 60. a 70. let Dr. Robert C. Atkins. Veřejnosti ji prezentoval v roce 1972 knihou, jejíž originální název bychom mohli přeložit jako Revoluce v dietě podle Dr. Atkinse. Princip je jednoduchý: sníženým příjmem sacharidů se aktivuje výroba energie z tuku.

U běžného stravovacího režimu obsah cukru v potravě způsobí vyplavení inzulinu, v jehož důsledku se jako zdroj energie začne využívat glukóza vzniklá trávením cukrů. Pokud je v potravě sacharidů málo, je slabá i hladina inzulinu v krvi.

Při nízké hladině inzulinu pak metabolismus „přepne na náhradní zdroj“, kterým jsou tuky. Pokud již se konzumují sacharidy, pak je třeba se vyvarovat především ty s vysokým glykemickým indexem – to jsou ty, které také stimulují vyplavovaní inzulinu.

Popularita Atkinsovy diety

Vrcholu popularity dosáhla Atkinsonova dieta v letech 2003-2004, tedy bezprostředně po vydání upraveného jídelníčku, který byl publikován v knize Dr. Atkins‘ New Diet Revolution. Pak již popularita klesla, možná také z důvodů tragické smrti jejího autora v roce 2003.

4 fáze Atkinsonovy diety

  • Indukce: Nejrestriktivnější část diety, při které dochází k největšímu úbytku tuku. Neměla by trvat déle než 2 týdny.
  • Pokračující úbytek váhy: V druhé fázi se postupně zvyšuje podíl sacharidů ve stravě, ovšem jen tak, aby stále docházelo k úbytku váhy.
  • Příprava na udržující fázi: Zde se nadále zvyšuje podíl sacharidů a hledá se bod, kdy ještě nedojde k opětovnému nárůstu váhy. Pomůckou mohou být papírky, indikující obsah ketolátek v moči.
  • Udržovací fáze: Ta již vlastně trvá po zbytek života. Kromě jídelníčku se klade důraz na režimová opatření a na pravidelnou kontrolu váhy (nejméně 1x týdně).

Upravená verze jídelníčku z roku 2002 již nepovoluje konzumaci takového množství tuku (tučných sýrů a mas) jako původní dietní plán, který vyšel o 30 let dříve.

Ketogenická dieta

Robert C. Atkins (1930-2003)

Dr. Atkins

Protože konečným metabolickým produktem, který se v těle využije při výrobě energie z tuků, jsou tzv. ketony, označují se diety tohoto typu jako ketogenické. U Atkinsonovy diety je to především její první fáze.

Atkinsonův jídelníček a diabetes

Zaměřením na omezení sacharidů ve stravě, především těch s vysokým glykemickým indexem, vytvořil i Dr. Atkins rovněž variantu diety vhodnou ne primárně pro redukci váhy, ale pro diabetiky.

Lepší alternativa: hubnutí s poradcem zdarma

Pokud to myslíte s hubnutím vážně, stojí za to uvážit možnost obrátit se na pomoc odborníka. Ne vždy to musí stát peníze navíc!

Dietní poradci Naturhouse již pomohli více než 90 000 Čechům a Češkám zhubnout trvale bez jo-jo efektu. „Minulý rok jsme si dělali průzkum u naší klientely a z něj vzešlo, že lidé s námi hubnou především proto, že mají oporu ve svém výživovém poradci,“ říká Věra Burešová, hlavní dietoložka Naturhouse.

Dietní poradny Naturhouse poskytují průběžně ke svým doplňkům stravy na podporu hubnutí bezplatné dietní poradenství. Vyplňte formulář teď hned a objednejte se na vstupní konzultaci, která je zdarma a nezavazuje k žádným dalším nákupům nebo platbám. S podporou odborníka zvýšíte tak svou šanci v boji s nadváhou!

Objednejte se na bezplatnou schůzku s dietním poradcem:

Vložit komentář do diskuze