Dieta modelek

Když jsem se díval, co se na nejrůznějších serverech píše o redukčních dietách, hubnutí a spol. narazil jsem na tzv. „dietu modelek“. Kromě samotného názvu mne také zaujalo, kolik lidí na internetu tuto „dietu“ vyhledává. Přitom se vlastně ani o dietu nejedná. Ostatně posuďte sami…

Měření obvodu

Princip „diety modelek“

Detailní obsah tohoto svérázného návodu na hubnutí uvádět nebudu. Domnívám se totiž, že recepty podobného druhu jsou nebezpečné a měly by se postihovat zákonem stejně jako velebení fašismu nebo komunismu.

Jak jste si všimli, dávám termín „dieta modelek“ důsledně do uvozovek, protože se podle mne o žádnou dietu nejedná, ale jedná se o řízené hladovění. V podstatě jde o to, že po několik dnů jíte v „promyšleném pořadí“ prakticky pouze kiwi, ananas a jiné ovoce.

Prosím uvědomte si, že „dieta modelek“ ani jiné dietní recepty založené na vyhladovění organismu nevedou k trvale udržitelné štíhlé linii. Proč? Vysvětlení je jednoduché. Tuk totiž není v organismu tím nejpohotovějším zdrojem energie. Tím jsou sacharidy, především glykogen, obsažený v játrech a ve svalech. Organismus konfrontovaný s náhlým nedostatkem potravy vyrovná schodek energetické bilance nejen na úkor tuku, ale také na úkor glykogenu, tedy svalové hmoty. Krátkodobým hladověním tak ztratíte na váze na úkor užitečné svalové hmoty a ne na úkor tuku.

A co se se stane, když hladovou „dietu“ ukončíte a vrátíte se k předchozímu způsobu stravování? Organismus se během hladovění přepnul do úsporného režimu a nyní se bude snažit nejen obnovit ztracenou svalovou hmotu a jaterní glykogen, ale každou nadbytečnou kalorii uloží jako tuk, aby byl připraven na případnou další dobu nedostatku. Brzo se vrátíte na předchozí váhu, pokud na tom nebudete ještě hůře.

Zdá se vám scénář předchozího odstavce povědomý? Ano, je to cesta k onomu známému jojo-efektu. A poučení na závěr: k trvalé úpravě hmotnosti vede jen trvalá změna stravovacích návyků (a pohybová aktivita). Periodické hladovění je živnou půdou pro jojo-efekt.

20 Komentářů

 1. Jedka

  Zkoušela jsem modelkovou dietu čtyřikrát a moje zkušenost je taková, že ke konci mám nepřekonatelný hlad a nemám vůli, abych to co jsem zhubla za tři dny, udržela. Po víkendu s domáci stravou jsem zase na původní váze…

 2. Emma

  Dieta na tři dny je blbost. Mně se daří Hodinová dieta, to se jí malé dávky každou hodinu celý den a dá se to držet i týdny.

 3. Pája

  Držím tuto dietu čas od času jako dietu čistící, minule jsem zhubla o 4,2 kg. A to jsem si večer dala 2 sklenky vína, nedržela jsem to tedy úplně poctivě. Hlad nemám, jsem v pohodě, jen trochu zesláblá a unavená. Výborné na nastartování, na splasknutí žaludku. Vždy zpátky naberu cca 2 kg, ale když se hlídám a cvičím, ty 2 kila zůstanou dole.

 4. alex

  @Pája: Tohle je myslím jediný racionální způsob, jak „dietu modelek“ použít — skutečně jen občas (ostatně krátký půst nemůže zase tak uškodit) a hlavně nespoléhat se jen na ni, musí následovat třeba to „hlídání se“ a cvičení.

 5. Silfča

  Ahojky všem,
  jestli nechcete držet diety,aby se Vám podařilo zhubnout,tak doporučuji čaj PU-ERH.
  4šálky denně a kila půjdou sama dolů-můžete jíst co chcete-odbourá Vám tuky.Poté co se zbaví největších zásobáren udrží Vám stálou váhu-pokud tedy nemáte tendenci se přejídat a budete dodržovat aspoň dva týdny jeho konzumaci…pak si od něj můžete odpočinout-tělo bude zregenerované a budete mít nastartovaný úplně NOVÝ metabolismus a spalování…

 6. alex

  @Silfča: Pu-erh je fakt dobrý, i když nevím, jestli tvrzení, že umí „nastartovat úplně nový metabolismus“, není trochu přehnané. V každém případě pozor, pu-erh snižuje tlak, a to i těm, kdo ho už mají nízký. Na někoho zase působí mírně projímavě, především ze začátku. Dobrý je taky vietnamský zelený čaj, který se prodává ve srolovaných listech (takové 3-5 cm dlouhé zelené doutníčky), je ale dost trpký a špatně se shání.

 7. iva

  Mno řekla bych že není ani tak důležité jestli pijete nějáký čaj nebo používáte nějáké nesmyslné pilulky co takhle se jít radši projít místo toho popíjet čaj… Piji čistou vodu a můžu říct že si přídu uplně skvěle 🙂 Co se týče jídelníčku není důležité co si dáte teda mimo extra sladkých věcí ty jen občas ale záleží na tom kolik si nandáte porci a jak často jíte vhodné je taky do jídelníčku zaředit tak 3-5 porcí ovoce a zeleniny deně pocit hladu zmizí … Vim o čem mluvim měla jsem 92 kilo ve 14 teď je mi skoro 19 a mám 65 kilo je ze mne uplně jiný člověk ale chtělo se to odrazit ode dna a udělat si upně jiný náviky dřív pro mě neznámí jsem ráda že jsem na to přišla takhle mladá .. Sice mi to trvalo skoro 2 roky se dostat tak daleko ale ještě to chce alspoň trošku pro svůj dobrý pocit chci dosáhnout váhy 59 kilo ;)… Tak všem taky moc moc držim palečky ať vám to vyjde 😉

 8. melly

  Nejlepší je matté .. únava je pryč a pocit hladu taky!

 9. magie

  Pro všechny co válčí s kily: Všichni už přeci dávno víme, co máme dělat. Jíst často- rozjet metabolismus, málo a zdravě. K tomu kapka pohybu, nicméně zdravý jídelníček je nejpodstatnější. Nečekejte zázraky za chvíli, zkuste hubnout jen třeba kilo dvě za měsíc. Ale za rok už to je něco!! Já takhle zhubla ze 75 na 56 kilo. Začátky byly krušné, ale časem jsem si na zeleninu, ovoce, bílé maso a méně příloh zvykla. Po páté šesté nejím. Pak se taky nemusíte děsit občasných „žranic“. Někdy si dopřeju ale váha se nahoru nepohne. Držím palečky a neztrácejte motivaci, je to běh na dlouhou trať ale stojí to za to…

  1. kočka :)

   mohla bych poprosit o více informací na tento e-mail? TaAndrejka@seznam.cz

  2. Akéla

   Tak to vás obdivuji :DD ale za jak dlouho ?

  3. Naty

   Ahoj, chtěla bych se Tě zeptat, jak jsi to dokázala? Tolik zhubnout? 🙂 díky za odpověd 🙂

 10. Šárka

  Dietu jsem vyzkoušela ze zvědavosti a jako očistnou kůru . Jsem přesvědčená , že jednou za čas je fajn dát si malý půst. Zatím jsem vždy tak jednou za půl roku měla „džusový“ nebo“ bylinko-čajový“ den. Dieta se vydržet dá a o velkém hladovění nemůže být řeč . Zhubla jsem 3,5 kg a zpět naskočilo pouze 0,5. Důležitý je pozvolný návrat k obvyklému stravování , který trvá zhruba týden po kůře. Cítila jsem se po ní skvěle a lehce..myslím , že jednou za rok si jí určitě ráda zopáknu.

 11. Monika

  Je to přesně tak jak je popsáno v článku. Tzv. dieta modelek je bez efektu a hlavně zdraví nebezpečná. Vlastní zkušenost. Holky neblázněte. Raději sportujte, vyhýbejte se těžkým jídlům a nepřejídejte se.

 12. serene

  potřebuju schodit alespon 5 kilo do 6.7.

  1. jou

   kdo chcete schodit: na to je nejlepší chodit po schodech :-))))

 13. Pingback: Jaká je nejlepší povánoční dieta? | Anakinovy zápisky

 14. Markéta

  Dietu modelek jsem držela před 2 roky měsíc a zhubla jsem opravdu hodně. Dokonce jsem měla i bez cvičení ploché břicho a zatažený pupík. Nakonec jsem to po na plese po alkoholu nevydržela a dala jsem si klobásu a pak jsem jedla již jako předtím. Všechno se mi vrátilo. Teď (před dalším plesem) jsem jí držela zase (ty tři dny) a zhubla jsem 3,2kg. V obou případech jsem se nedržela předepsaného množství a zhruba řečeno jsem ho zdvojnásobovala. Navíc jsem pila kávu i slazené perlivé nápoje. Hlad při ní pociťuji jen trochu a dvojnásobek ovoce rozkládám po hodinách a mezi jednotlivými druhy držím 2h interval. Dietě věřím a kdykoli se s ní vrátím, když to budu potřebovat. Trvalé zhubnutí je samozřejmě úplně o něčem jiném. Ale stejně funguje tato dieta dobře. Zkuste jí a uvidíte sami.

  1. Vanda

   Ahoj Markéto chci se tě zeptat jestli si 2 roky jedla jenom ovoce nebo i nějaká jiná jídla

 15. Andy

  Tak jestli mně něco pomohlo na hubnutí, je to Acai Slim od firmy Doktorbio. Nasytím se menšími porcemi, nastartovalo mi to metabolismus a navíc mi to dodává energii, že bych mohla skály lámat :-).

Přidávání komentářů není povoleno.