5-Faktorová dieta

Pětifaktorová dieta je systém zdravého stravování se zaměřením na hubnutí. Vypracoval ho Harley Pasternak, známý americký trenér fitness a nutričním specialita. V USA se jedná o skutečný hit číslo jedna. Nejde o žádný „zázračný“ recept, který slibuje nemožné. Je to promyšlený program, který nepřináší jednostrannou dietu, ale vede ke změně životosprávy. Tím velmi omezuje riziko zrádného jojo efektu.

Univerzální dietní jídelníček, který by byl použitelný pro všechny, asi není možné sestavit. Dietologové raději staví svá doporučení individuálně pro potřeby každého pacienta. Ale je to stejné jako s učením se cizím jazykům: každý ví, že nejlepší by byl domácí učitel, ale řada z nás se musí spokojit s univerzální učebnicí pro samouky. Myslím, že Harley Pasternakovi se jeho 5-faktorový dietní plán docela povedl.

Principy Pětifaktorové diety

Všechno se točí (asi pro lepší zapamatování) kolem magického čísla 5:

  • Jíst se má 5krát denně, tedy žádné hladovění.
  • Každé jídlo musí obsahovat 5 klíčových součástí: bílkovinu, vlákninu, zdravé sacharidy (ty s malým glykemickým faktorem, žádný cukr), zdravé tuky (ty nenasycené) a nápoj bez cukru.
  • Jídla jsou jednoduchá, takže na jejich přípravu by mělo stačit 5 minut.
  • Během týdne by se mělo cvičit 5 x 25 minut (žádná přehnaná námaha, stačí domácí cvičení).
  • A jeden den v týdnu je „volný“, kdy se může na  režim zapomenout.

No a první výsledky by se měly dostavit již za 5 týdnů.

5-Faktorová dieta

5-Faktorová dieta: kniha H. Pasternaka se dá koupit za 15$.

Tedy nejedná se pouze o dietu. Principy diety nejsou samy o sobě nijak objevné. Všechno jsme již pravděpodobně slyšeli: vyvážené složení, více porcí denně, pravidelná fyzická aktivita. Doporučené cvičení je mírné (5 x 25 minut) ale relativně časté. Pasternak navíc doporučuje být aktivní průběžně během dne (dojít si někam kus pěšky, vyjít pěšky po schodech, atd.). To je ve shodě i s jinými zkušenostmi, že častější a méně náročná fyzická aktivita je pro hubnutí vhodnější než „zničit se“ jednou nebo dvakrát týdně v posilovně.

 

Jídelníček 5-Faktorové diety

Na stránkách webu 5factors.com je možné se přihlásit se do on-line klubu za 4 dolary týdně nebo si koupit za 15 dolarů knihu o 5-faktorové dietě Harley Pasternaka. Kniha má 251 stránek a obsahuje na 100 receptů pro jídelníček pětifaktorové diety, nákupní seznamy, cvičení atd. V češtině (pokud vím) zatím nevyšla. Harley Pasternak vydal i další knihu receptů, která zahrnuje jídelníček mezinárodní kuchyně a obsahuje tedy jeho dietní varianty různých národních pokrmů.

Úspěch táhnou celebrity

Za úspěch mohou asi i hollywoodské celebrity, které Harley Pasternak koučuje jako dietní a fitness poradce. Na svém webu má výčet 80 hvězd, mezi nimiž jsou i Orlando Blum, Al Pacino, Jane Fondová nebo Natalie Portman.

Další info: