Základem diety podle krevních skupin je názor, že člověk by si měl vybírat potraviny podle toho, jakou má krevní skupinu. Tento dietní systém vytvořil dr. D’Adamo. Podle něj se jednotlivé krevní skupiny vytvářely v různých obdobích vývoje člověka — a protože těmto různým obdobím odpovídají různá stravovací schemata, „optimální výživa“ by odpovídat způsobu stravování v době vzniku dané krevní skupiny.

Dieta podle krevní skupiny 0 (lovci)

Lidé s krevní skupinou 0 žili před 40 000 lety v Africe a byli to lovci. Základem stravy bylo maso, nemají příliš v oblibě mléčné výrobky a obilí. Jsou fyzicky odolní a vytrvalí, velice jim prospívá fyzické cvičení a živočišné bílkoviny.

Dieta podle krevní skupiny A (zemědělci)

Krevní skupina A původně vznikla někde v Asii či na Středním východě zhruba před 15-25 000 lety u usedlých zemědělců. V jejich stravě převládala rostlinná strava a obilniny. Lidé s krevní skupinou A špatně snáší stres a fyzickou námahu, při dietě by měli ze svého jídelníčku vyřadit maso.

Dieta podle krevní skupiny B (kočovníci)

Krevní skupina B vznikla před 10-15 000 lety v oblasti himalájských velehor na území dnešního Pákistánu a Indie. Lidé, kteří zde žili, byli tvrdí a houževnatí. Živili se především kefírem a brynzou. Krevní skupiny B velice dobře snášejí mléčné výrobky a maso, jsou velice přizpůsobiví a odolní proti stresu, jsou schopni velice dobře odolávat tak závažným onemocněním, jako je rakovina a srdeční nemoci.

Dieta podle krevní skupiny AB (směs kočovníků a zemědělců)

Krevní skupina AB je velice vzácná. Vznikla promísením Kavkazů s krevní skupinou A a Mongolů s krevní skupinou B. Vznikla zhruba před 1000 až 1200 lety a je to nejnovější skupina. Nachází se u 2-5% populace. Lidé s touto krevní skupinou nejlépe snášejí kombinovanou vyváženou stravu, mají ale velice citlivý trávicí systém.

Zkušenosti s jídelníčkem podle krevních skupin

Celá koncepce tohoto „dietního programu“ mi přijde zcela zcestná. Argumentaci nepokládám nepokládám za racionální. Cílem při vytváření diety podle krevních skupiny byla pravděpodobně snaha o vytvoření diteního bestselleru. Tím ovšem netvrdím, že dodržování diety podle krevních skupin nevede k žádnému cíli. Součástí je samozřejmě i několik obecně platných dietních zásad, jako je orientace na čerstvé potraviny nebo celkové snížení energetického příjmu. Proto často byl pozorováno hubnutí i v případech, kdy někdo držel dietu pro odlišnou krevní skupinu.

Lepší alternativa: hubnutí s poradcem zdarma

Pokud to myslíte s hubnutím vážně, stojí za to uvážit možnost obrátit se na pomoc odborníka. Ne vždy to musí stát peníze navíc!

Dietní poradci Naturhouse již pomohli více než 90 000 Čechům a Češkám zhubnout trvale bez jo-jo efektu. „Minulý rok jsme si dělali průzkum u naší klientely a z něj vzešlo, že lidé s námi hubnou především proto, že mají oporu ve svém výživovém poradci,“ říká Věra Burešová, hlavní dietoložka Naturhouse.

Dietní poradny Naturhouse poskytují průběžně ke svým doplňkům stravy na podporu hubnutí bezplatné dietní poradenství. Vyplňte formulář teď hned a objednejte se na vstupní konzultaci, která je zdarma a nezavazuje k žádným dalším nákupům nebo platbám. S podporou odborníka zvýšíte tak svou šanci v boji s nadváhou!

Objednejte se na bezplatnou schůzku s dietním poradcem:

Publikováno 3.1.2010, aktualizováno 15.9.2012.

Vložit komentář do diskuze