Nekrolog: Jste to, co jíte

Druhá řada seriálu Jste to, co jíte 18. prosince končí. Osobně toho želím. I když nejsem velkým příznivcem pořadů typu reality show, jsem ukončením seriálu zklamán. Hubnutí a zdravý životní styl je pro mne téma, které se mne dotýká.

Želím i toho, že pořad končí před Vánoci, tedy v době, kdy by se český národ měl úvahami o zdravém hubnutí a racionální dietě nejvíce zabývat. Místo toho – alespoň jak jsem pochopil z upoutávek na nové castingy – se počítá s pořadem, jehož smyslem je naučit naše divačky, aby byly spokojené se sebou samými takové, jaké jsou.

Jste to, co jíte (doktorka Kateřina Cajthamlová) - Credits: fotobanka iprima.cz

Hrdinka – doktorka Kateřina (Cajthamlová)

Paní doktorka Kateřina Cajthamlová má určitě podstatnou zásluhu na tom, jak pořad vypadal. Jsem rád, že se nenechala strhnout stylem ostatních reality show a zachovala věcnou rovinu.

Pokud své svěřence trochu zesměšňovala, tak nutno říci, že to bylo především v situacích, kdy si to skutečně zasloužili.

Díky tomu si mohl každý odnést řadu ponaučení. Díky pořadu jsem si ještě více uvědomil rizika, která přináší konzumace soli, která je v nadměrném množství přítomná v běžné stravě. Další věcí bylo poznání, že výrobci potravinářských výrobků a polotovarů se soustřeďují na své zájmy, jako výrobní náklady a prodejnost, a naše zdroví ho nezajímá. Překvapením pro mne bylo i to, že redukční dieta neznamená jíst málo (a hladovět), ale především jíst kvalitně.

Co mi chybělo a vadilo

  • Odbornější výklad – pokud by člověk chtěl, aby mu pořad přinesl návod, jak má sám lépe a zdravějí jíst (žít), musel by si to poskládat pozorným sledováním více dílů. Hlavní díl vymezeného času spotřebovaly promenády v plavkách, skrytá kamera a jiné „efektní“ záběry.
  • Neúcta k potravinám – „kompostování“ a vyhazování obsahu lednic do popelnice. I když nejsem věřící, tak stále je pro mne chléb darem (božím), asi je to pozůstatek četby Babičky od Boženy Němcové. Na druhou stranu ale uznávám, že úcta k potravinám začíná už při jejich výrobě. Možná by bylo lepší dělat ze semletých kůží lepidlo, místo toho, aby se smísily se sojovou moučkou a odpadními bílky a prodávaly jako „párky“.

Smíření s realitou

Právě nedokonalost pořadu umožnila, aby se jako atraktivní „šou“ vysílal v dobrém čase. Ideální naučný pořad o výživě by byl asi odsouzen k tomu, aby jej vysílala ČT2 ve všední den ve 14.10 s případným opakováním v 03.50, tedy v době, kdy prakticky k nulové sledovanosti by postačilo vysílání monoskopu.

Doufejme tedy, že se Prima někdy dostane i ke III. řadě.

1 Komentář

  1. maminčiny recepty

    porad „jste to co jite“ povazuji za jeden z mala duvodu, proc mit jeste doma televizy.

Přidávání komentářů není povoleno.