Jednou z účinných látek na léčbu obezity je sibutramin. Jeho působení spočívá ve zvýšení hladiny neurotransmiterů serotoninu a noradrenalinu v mozku (blokováním jejich zpětného vychytávání). To způsobí u léčeného pacienta pocit nasycení a snížení chuti k jídlu.

Lindaxa, Meridia a spol.

Sibutramin je účinnou látkou řady léčivých přípravků, jako je Lindaxa, Meridia, Reductil, Afibon, Ectiva, Meissa, Minimacin, Obesan, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Redoxade, Zelixa nebo Zelium, a to zpravidla v dávce 10 nebo 15 mg.
V České republice jsou registrovány přípravky Lindaxa, Meridia, Sibutramin Sandoz a Sibutramin-Teva. Žádný z nich není možné zakoupit bez lékařského předpisu.

Lindaxa, Meridia a další léky na bázi sibutraminu se používají se spolu s dietou a cvičením u pacientů, kteří jsou obézní s body mass indexem (BMI) 30 a více nebo u pacientů s nadváhou s BMI 27 a více, kteří mají rizikové faktory spojené s obezitou, jako je diabetes II. typu nebo abnormální hladinu tuku v krvi.

Vedlejší účinky sibutraminu

Léky jako Lindaxa, Meridia a spol. na bázi sibutraminu mají negativní účinky na kardiovaskulární systém, jejich používání především zhoršuje riziko vysokého krevního tlaku. Evropská léková agentura usoudila, že rizika sibutraminu převyšují jeho léčebné účinky a doporučila jeho pozastavení v rámci EU (viz též informace SÚKL).

V tomto okamžiku zatím léky na bázi sibutraminu nebyly „zakázány“ v rámci EU (o pozastavení Evropská komise dosud nerozhodla), nicméně farmaceutické firmy dobrovolně jejich registraci v České republice pozastavily samy. Pacienti budou moci nevyužité léčivo vrátit v lékárně, kde jej zakoupili.

„Lindaxa bez receptu…“, „Meridia – prodám…“

Internet je plný nabídek na pokoutní prodej léků, které bez předpisu nelze běžně koupit. Pozastavení výroby léků na bázi sibutraminu není celosvětové, a do Evropy se nelegálně dovážení mimoevropské léky.

Vzhledem k výše uvedeném rizikům varuji před před pokoutní koupí jakéhokoliv léku , navíc tento způsob nelegálního prodeje je i zdrojem distribuce padělků originálních léků, jak o tom ostatně periodicky informuje náš regulátor (SÚKL).

Na náhradu sibutraminu se čeká

Tím, že léky se sibutraminem (u nás populární Meridie a Lindaxy) vypadly z trhu, zmenšila se podstatně paleta „prášků na hubnutí“. Prakticky jedinou alternativou ze skupiny léků na potlačení chuti k jídlu je Adipex retard, který má ovšem řadu rizik včetně možné závislosti.
Doporučujeme vyzkoušet alternativu bez předpisu: řadu XL-S Medical, nejedná se o pouhé doplňky stravy, ale zdravotnické prostředky, jejichž účinnost byla podpořena klinickými testy a které jsou evropskou jedničkou v prostředcích na hubnutí:
> XL-S Medical

Publikováno 6.2.2010, posledně aktualizováno 28.2.2014.

38 komentářů do diskuze k příspěvku
„Prášky na hubnutí Lindaxa, Meridia, Sibutramin jsou minulostí“

  1. Janka napsal:

    Jsem 175cm vysoká a nyní 110kg vážící 34letá mamka od rodiny. Všechny příspěvky, které jsem zde četla o smrtelné škodlivosti Meridie, Adipexu, Sibutraminu mi příjdou velmi zkreslené. Pokud dámy vážíte 70, nebo 80kg a jste „tlustééé“ seženete si někde pokoutně tyto léky, tak se není čemu divit, že máte téměř všechny nežádoucí účinky. Všude se píše, že jde o POMOC při léčbě OBEZITY!!! Pak nějaká nanynka dostane srdeční kolaps, protože nečte příb.leták a nám, kteří to doopravdy potřebují poslouží tyto případy tím, že Meridia, Lindaxu atp.stáhnou z trhu. Za pomoci Meridie jsem za 5 měsíců zhubla ze strašlivých 125kg o 15kg a pokračuji. A píšu za POMOCI, tzn.upravený jídelníček, žádné obžírání a úlety, pohyb formou chůze (zatím nic víc nezvládám). Bohužel i já se musím přiznat, že jsem musela sahnout po pokoutné cestě, ale měla jsem štěstí. Všem obézním přeji hodně víry, že to jde, chce to jen POMOC a vůli.

    • Lucie napsal:

      Ahoj, také jsem brala Lindaxu i přes to,že mám srdeční vady a za 6 měsíců jsem zhubla 20 kg. Takže stažení z trhu byla podle mě chyba…Všechny tyto léky se Sibutraminem opravdu zabírají a pomáhají všem co se jenom trochu snaží a potřebují to…Momentálně sháním Lindaxu nebo Meridii,ale nechci naletět… Za spolehlivý a ověřený kontakt budu moc vděčná…

Vložit komentář do diskuze