Liposukce nebo kavitace místo diety?

Léto skončilo, a když nepočítáme lyžování, tak se i krátí možnosti pro pohyb a sportování v přírodě. Přidáme předvánoční stres, a to je ideální situace, jak se „spravit“ o nějaké to kilo. A tak se přímo nabízí myšlenka, dát si „pod stromeček“ lepší postavu třeba pomocí tumescentní liposukce.

Konec roku je pro operace estetické chirurgie docela vhodná doba, protože větší nakupení volných dnů je možno využít pro rekonvalescenci a ušetřit tak dovolenou. Ovšem pokud uvažujete o liposukci, tak předem uvažte těchto několik základních rad:

LiposukceLiposukce je určena jen pro mírné formování postavy. Zpravidla se odsává tak 2-3 kg tuku z problémových partií, na které předchozí opatření (dieta, cvičení) neplatila.
Liposukce nenahradí dietu.
Buďte obezřetné, pokud Vám lékař nabízí radikální redukci váhy díky liposukci.
Neočekávajte zázraky: plastická chirurgie zpravidla neřeší problémy v partnerských vztazích ani v zaměstnání.
Pokud nezměníte životní styl, neupravíte životosprávu, je účinek přechodný.
Poraďte se o možnostech na více klinikách plastické chirurgie, srovnejte doporučení více lékařů. Technicky se zpravidla dnes provádí dvěma technikami, jedná se o metody vlhká liposukce a tumescentní liposukce.

Vlhká liposukce

Vlhká nebo supervlhká liposukce, kdy se před odsátím vpravuje do tkáně solný roztok s obsahem znecitlivujících látek a adrenalinu, který stahuje cévy a snižuje krvácivost. Množství vpravovaného roztoku je menší nebo stejné než je množství odsávaného tuku.

Tumescentní liposukce

Při tumescentní liposukci se do tkáně vpravuje mnohem větší objem solného roztoku s anestetikem a adrenalinem, než je množství odsávaného tuku. Díky většímu množství anestetika není nutné provádět zákrok v narkóze. Také množství tuku, které je možno odsát během jedné procedury, je mnohem větší a může být až 15 kg. Velké množství použitého anestetika u rozsáhlejších zákroků ovšem přináší riziko toxicity.

Dalšího vylepšení je možno dosáhnout použitím vibračních kanyl, které usnadňují odsávání tukové tkáně při liposukci. Podobný efekt mají i kanyly ultrazvukové a laserové, i když jejich efekt je mírný.

Kavitace – bezbolestná  ultrazvuková liposukce

Kavitace je neinvazivní zákrok, při kterém se tukové buňky rozbíjejí pomocí ultrazvuku. Tukové látky v buňkách se uvolní, dostanou se do mezibuněčného prostoru, kde současně probíhá enzymatická lipolýza a dochází k rozpadu triglyceridů. O odsun odpadních látek se postará lymfatický systém.

Nakonec si dovolím připomenout, že většina zákroků estetické medicíny představuje chirurgický zákrok a že je vhodné uvažovat o využití přípravku WOBENZYM pro usnadnění rekonvalescence.

(Publikováno 22.10.2010, aktualizováno 6.10.2012)

1 Komentář

  1. Jana

    Liposukce by měla být pouze jako doplněk zdravého jídelníčku a dobré životosprávy.

Přidávání komentářů není povoleno.