Dukanova dieta

Dukanova dieta je dietní program, který již před řadou let sestavil francouzský dietolog Pierre Dukan. V současnosti je nejpopulárnějším dietním programem ve Francii a jeho obliba prudce roste v poslední době i u nás. Jedná se o dietu, která omezuje sacharidy a favorizuje bílkoviny. Strategie je tedy podobná jako u tzv. Atkinsonovy diety nebo ketogenické diety a je příbuzná i u nás populární Margitově dietě.

Jídelníček – čtyři fáze Dukanovy diety

Pierre Dukan

Pierre Dukan

Recept na dietní program podle Pierre Dukana má čtyři fáze, každá z nich má svá specifika jídelníčku:

 1. Útočná fáze: Zde je povolena prakticky pouze bílkovinná strava, tedy libové maso, ideálně vařené nebo pečené, nebo vejce. Čím více potřebujete zhubnout, tím déle tato fáze trvá (2 – 7 dnů).
 2. Fáze rovnoměrné ztráty: Zde se střídají 5denní období s bílkovinnou a bílkovino-zeleninovou stravou.
 3. Upevňující fáze: V tomto období je povoleno ovoce a dvě sacharidová jídla (chléb, těstoviny, kuskus apod.) týdně, jeden den v týdnu je čistě bílkovinný. Tato stabilizační fáze by měla trvat asi 10 dní na každý kilogram, který jste zhubli.
 4. Fáze definitivní stabilizace: zde již je omezení minimální, stačí jíst 1x týdně čistě bílkovinnou stravu jako v první fázi.

Jako všechny podobné diety, které jsou založeny na nevyváženém jídelníčku, je potřeba přistupovat k této dietě opatrně. Rizikem mohou být ledvinové komplikace (v důsledku konzumace velkého množství bílkovin). Na první pohled paradoxně je kontraindikací i cukrovka. Také se nedoporučuje ženám v těhotenství i v době kojení.

Rizika su uvědomoval i sám Pierre Dukan, a proto také původní stravovací schema a jídelníček postupně částečně upravil. Přes všechna rizika jednostranného stravování ovšem rizika obezity považoval za vážnější.

Přistupoval k tomu jako člověk s praktickými zkušenostmi, který si uvědomoval, že schůdnost a vytrvalost diety je pro řadu je pacientů klíčovým faktorem. I tak by ale asi Dukanova dieta neměla být pokusem o hubnutí první volby.

Jídelníček „Dukanova dieta ve 350 receptech“

Dukanova dieta: jídelníček 350 receptů Dukanova dieta je dnes nejpoužívanější metodou na hubnutí na světě. Pro jejího autora je problém nadváhy prioritně otázkou vztahu mezi potěšením a nechutí. Přibíráme proto, že se jídlem snažíme nahradit potěšení, které nám v jiných sférách života chybí, a zhubnout zase můžeme pouze tehdy, pokud nám to dělá radost.

To je jedna z hlavních zásad 350 receptů této knihy, kterou během let upravily a zdokonalily připomínky milionů čtenářů z celého světa. Jednoduché na přípravu, šťavnaté a lehké – takové jsou recepty v této knize…

Doktor Pierre Dukan vytvořil dietu, jejíž celosvětový úspěch je založen na tom, že přesně odpovídá na očekávání a požadavky těch, co ji podstupují.
Knižní podoba diety s jídelníčkem podle Pierre Dukana se konečně dočkala také českého vydání, a je možno ji objednat on-line:
> Koupit knihu „Dukanova dieta ve 350 receptech“

(Publikováno 28.10.2011, aktualizováno 25.10.2012.)

3 Komentářů

 1. yvanka

  už jste zapomněli poznamenat, že doktoru Dukanovi odebrali licenci kvůli nebezpečnosti jeho diety…

  1. zez

   Dobrý den,
   kde tuto informaci o zrušení licence najdu?

   děkuji

   Zez

 2. Čechová

  Dobrý den, mohu ve druhé fázi používat sušenou syrovátku a v jakém množství? Děkuji Čechová

Přidávání komentářů není povoleno.