Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta je klasickou rychlou metodou hubnutí. Sestavil ji na přelomu 60. a 70. let Dr. Robert C. Atkins. Veřejnosti ji prezentoval v roce 1972 knihou, jejíž originální název bychom mohli přeložit jako Revoluce v dietě podle Dr. Atkinse. Princip je jednoduchý: sníženým příjmem sacharidů se aktivuje výroba energie z tuku.

U běžného stravovacího režimu obsah cukru v potravě způsobí vyplavení inzulinu, v jehož důsledku se jako zdroj energie začne využívat glukóza vzniklá trávením cukrů. Pokud je v potravě sacharidů málo, je slabá i hladina inzulinu v krvi.

Při nízké hladině inzulinu pak metabolismus „přepne na náhradní zdroj“, kterým jsou tuky. Pokud již se konzumují sacharidy, pak je třeba se vyvarovat především ty s vysokým glykemickým indexem – to jsou ty, které také stimulují vyplavovaní inzulinu.

Popularita Atkinsovy diety

Vrcholu popularity dosáhla Atkinsonova dieta v letech 2003-2004, tedy bezprostředně po vydání upraveného jídelníčku, který byl publikován v knize Dr. Atkins‘ New Diet Revolution. Pak již popularita klesla, možná také z důvodů tragické smrti jejího autora v roce 2003.

4 fáze Atkinsonovy diety

  • Indukce: Nejrestriktivnější část diety, při které dochází k největšímu úbytku tuku. Neměla by trvat déle než 2 týdny.
  • Pokračující úbytek váhy: V druhé fázi se postupně zvyšuje podíl sacharidů ve stravě, ovšem jen tak, aby stále docházelo k úbytku váhy.
  • Příprava na udržující fázi: Zde se nadále zvyšuje podíl sacharidů a hledá se bod, kdy ještě nedojde k opětovnému nárůstu váhy. Pomůckou mohou být papírky, indikující obsah ketolátek v moči.
  • Udržovací fáze: Ta již vlastně trvá po zbytek života. Kromě jídelníčku se klade důraz na režimová opatření a na pravidelnou kontrolu váhy (nejméně 1x týdně).

Upravená verze jídelníčku z roku 2002 již nepovoluje konzumaci takového množství tuku (tučných sýrů a mas) jako původní dietní plán, který vyšel o 30 let dříve.

Ketogenická dieta

Robert C. Atkins (1930-2003)

Dr. Atkins

Protože konečným metabolickým produktem, který se v těle využije při výrobě energie z tuků, jsou tzv. ketony, označují se diety tohoto typu jako ketogenické. U Atkinsonovy diety je to především její první fáze.

Atkinsonův jídelníček a diabetes

Zaměřením na omezení sacharidů ve stravě, především těch s vysokým glykemickým indexem, vytvořil i Dr. Atkins rovněž variantu diety vhodnou ne primárně pro redukci váhy, ale pro diabetiky.