Prášky na hubnutí Lindaxa, Meridia, Sibutramin jsou minulostí

Jednou z účinných látek na léčbu obezity je sibutramin. Jeho působení spočívá ve zvýšení hladiny neurotransmiterů serotoninu a noradrenalinu v mozku (blokováním jejich zpětného vychytávání). To způsobí u léčeného pacienta pocit nasycení a snížení chuti k jídlu.

Lindaxa, Meridia a spol.

MeridiaSibutramin je účinnou látkou řady léčivých přípravků, jako je Lindaxa, Meridia, Reductil, Afibon, Ectiva, Meissa, Minimacin, Obesan, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Redoxade, Zelixa nebo Zelium, a to zpravidla v dávce 10 nebo 15 mg.

V České republice jsou registrovány přípravky Lindaxa, Meridia, Sibutramin Sandoz a Sibutramin-Teva. Žádný z nich není možné zakoupit bez lékařského předpisu.

Lindaxa, Meridia a další léky na bázi sibutraminu se používají se spolu s dietou a cvičením u pacientů, kteří jsou obézní s body mass indexem (BMI) 30 a více nebo u pacientů s nadváhou s BMI 27 a více, kteří mají rizikové faktory spojené s obezitou, jako je diabetes II. typu nebo abnormální hladinu tuku v krvi.

Vedlejší účinky sibutraminu

Léky jako Lindaxa, Meridia a spol. na bázi sibutraminu mají negativní účinky na kardiovaskulární systém, jejich používání především zhoršuje riziko vysokého krevního tlaku. Evropská léková agentura usoudila, že rizika sibutraminu převyšují jeho léčebné účinky a doporučila jeho pozastavení v rámci EU (viz též informace SÚKL).

V tomto okamžiku zatím léky na bázi sibutraminu nebyly „zakázány“ v rámci EU (o pozastavení Evropská komise dosud nerozhodla), nicméně farmaceutické firmy dobrovolně jejich registraci v České republice pozastavily samy. Pacienti budou moci nevyužité léčivo vrátit v lékárně, kde jej zakoupili.

„Lindaxa bez receptu…“, „Meridia – prodám…“

Internet je plný nabídek na pokoutní prodej léků, které bez předpisu nelze běžně koupit. Pozastavení výroby léků na bázi sibutraminu není celosvětové, a do Evropy se nelegálně dovážení mimoevropské léky.

Vzhledem k výše uvedeném rizikům varuji před před pokoutní koupí jakéhokoliv léku , navíc tento způsob nelegálního prodeje je i zdrojem distribuce padělků originálních léků, jak o tom ostatně periodicky informuje náš regulátor (SÚKL).

Na náhradu sibutraminu se čeká

Tím, že léky se sibutraminem (u nás populární Meridie a Lindaxy) vypadly z trhu, zmenšila se podstatně paleta „prášků na hubnutí“. Prakticky jedinou alternativou ze skupiny léků na potlačení chuti k jídlu je Adipex retard, který má ovšem řadu rizik včetně možné závislosti.
Doporučujeme vyzkoušet alternativu bez předpisu: řadu XL-S Medical, nejedná se o pouhé doplňky stravy, ale zdravotnické prostředky, jejichž účinnost byla podpořena klinickými testy a které jsou evropskou jedničkou v prostředcích na hubnutí:
> XL-S Medical

Publikováno 6.2.2010, posledně aktualizováno 28.2.2014.

38 Komentářů

 1. Lekešová Květa

  Mám zájem si objednat lék na hubnutí Sibutramiun Sandoz můžu dostat radu ????

 2. Terka

  Meridia se v lékárně nedá vyzvednout,prý se stahuje,alespoň v u nás.

 3. Sandra

  Mám zájem objednat si Lyndaxu ???!!!!Víte někdo kde ji objednat ??

  1. alex

   Lindaxa byla stažena z trhu kvůli riziku vedlejších účinků (podobnosti jsou ve článku) a je (resp. byl) pouze na recept. Teoreticky je možno koupit nějaký lék i v internetové lékárně, která se neřídí českými (a možná vůbec žádnými) předpisy. Ovšem uvažte, že zrovna včera SÚKL v televizi varoval, že cca 50% takto zakoupených přípravků představuje nelegální kopie nebo falzifikáty.

 4. pavla

  Lékař mi předepsal lindaxu, protože jsem obézní,ale nepocítila jsem žádnou pozitivní změnu,spíše negativní,měla jsem ještě vetší pocit hladu a hlavně chutě. Ted jsem přešla na xenical a jsem s ním nadmíru spokojena,doporučuji-za měsíc jsem zhubla 4,5kg

 5. Milena

  Před 2lety jsem užívala Lindaxu na doporučení lékaře.Zhubla jsem za měsíc 10kg,neměla jsemvůbec hlad,do jídla jsem se musela nutit.Navíc jsem byla moc aktivní.Byla to nádhera.Když jsem šla spát,byla jsem rudá na obličeji a moc nervozní.Ve spánku se mně udělalo špatně,přestala jsem dýchat.Kdyby to manžela nezbudilo,asi bych tu dnes nebyla.Hrozný pocit,nikdy více tyto léky.Je to má špatná zkušenost. Zdravím

 6. Verunka

  Brala jsem Adipex, zhubla jsem během dvou měsíců 50 kg (to si nedělám srandu)z velikosti 50 jsem byla na 40. Neměla jsem pocit hladu, ale byla jsem dost nervozní, aktivní..bohužel efekt se vrátil zpět, a i kdybych měla o 100 kg víc, už bych to nikdy nebrala..je to svinstvo..

 7. Karolína

  Dobrý den, mám zkušenosti s Meridií a mohu říci, že velmi dobré. V příbalovém letáku jsou popsané vedlejší účinky, ale ne všechny dohromady budou účinkovat u všech. Moje kamarádka, která ji brala a opravdu zhubla, měla úplně rozdílné příznaky. Vím, že ji teď stáhly z lékaren a nesmí se předepisovat, ale před 4 lety jsem díky ní zhubla a mohu říci, že hubnutí byl můj celoživotní boj. „Prostě sním jablko a přiberu 1kg“ Velmi ráda vařím a mám ráda jídlo, mám přítele, kterému chutná, co uvařím.. Potřebovala bych sehnat někde od někoho Meridii 15 mg alespoň na 1 měsíc. Říká se, že láska prochází žalůdkem, ale pokud půjdou kila každý rok takto nahoru, jak doposud.. 🙁 Poraďte, kde bych ji mohla ještě sehnat..

 8. Monika

  Dobrý den, také jsem užívala Linaxu a mohu říct, že super, zhubla jsem skoro 15 kilo,i když jsem občas doplňovala i nějakým sportem, ale ne moc. Meridii jsem také užívala, ale i když je to stejné složení od jiné firmy, nefungoval tak jako Lindaxa. Možná zkusím Xenical co psala výše paní a uvidíme.Pevné nervy všem při hubnutí, to je to hlavní.

 9. Petra

  Lindaxa mi pomohla zhubnout 10 kg za půl roku.

 10. Bobina

  Brala jsem jak lindaxu tak meredii.Obojí mi pomohlo. Letos ovšem tyto léky stáhly. Zkusila jsem adipex, je taky fajn. Musí se brát jen omezeně nejdéle 3 měsíce. Vím, že brát prášky není zrovna to nejlepší, ale úžasně to zabírá. Nemám nadváhu, ale můj doktor mi ji napíše. Zkouším i Alli, ale to je jen slabý odvar těchto léků. Kdybych dokázala dodržet dietnější stravu, tak Alli nepotřebuju vůbec, jsou to vyhozené peníze. Alli totiž nedokáže to nejdůležitější, potlačit hlad a chutě. Kdyby jste někdo věděli o nějakém přípravku, který dokáže potlačit chutě, tak napište. Asi mnohé nepotěším, ale léky na předpis jsou prostě léky na předpis a ať chcete nebo ne jsou nejúčinnější.

 11. Anna

  Vážení,
  po porodu s druhým dítětem jsem začala mít problém s nadváhou. Tento problém trvá dodnes, kdy jsem již v důchodu. Držela jsem mnoho diet, zhubla jsem mnoho kil, ale po ukončení diet jsem vždy nabrala dvakrát tolik. Nedržela jsem diety ani tak proto jak jsem vypadala, ale hlavně proto, že se strašně potím a hned se zadýchám. Před dvěma lety jsem brala též „Meridium“, ale zbytečně jsem vyhodila přes 2000,- Kč, protože jsem nezhubla ani kilo. Anna

 12. Evinka

  Právě ted beru Adipex – mám za sebou 10 dní a nepocituji žádné vedlejší učinky , spím dobře ,vyrážku nemám , nemyslím že bych byla nervozní nebo v depresi – je mi fajn.Prozatím jsem zhubla 3 kg.Adipex mi předepsal muj lékař- po dukladném vyšetření a prozatím pouze jedno balení na měsíc na zkoušku.Alli jsem ani nezkoušela – je to velmi drahé a spíš by měl pusobit placebo efekt.Známa ho brala a nezhodila nic.Souhlasím s Bobinou – léky na předpis jsou opravdu nejučinnější a je jen škoda že jich je tak málo.Opravdu potlačují chutě a pocit hladu.Do jídla se musím nutit- nejde ale nic nejíst to je podle mě to co zpusobuje problémy mnoha lidem.I když nechci malinko se jíst musí a hlavně pravidelně.Uvidím jak to bude dál – muj cíl je zhodit 20 kg.

 13. Simona

  Ahoj, také jsem brala Lindaxu a opravdu jsem zhubla,a to celkem hodně.Škoda že se nadá koupit zkusím něco jiného..Doporučíte mi něco ověřeného??

 14. *********

  zhruba před 3léty jsem užívala pár měsíců meridi a opravdu jsem hubla -dle slov jiných před očima, měla jsem občas zrychlený tep a časem i zhoršené spaní,ale to , že jsem se dostala se na svou vahu „za svobodna“ mě nadchlo a ostatní jsem nebrala na zřetel…ale pozor…po vysazeni jsem mela vahu do roka zpátky,a to i přesto že jsem se nijak nepřejídala,ba naopak stravovala jsem se velice rozumně. Vrátila jsem se tedy k onomu zázraku, ale v druhém pokusu už tak „nefungoval“…i při omezení jídla a více pohybu se žádné dalšíhubnutí nekonalo. Zkoušela jsem i ony tablety ALLI, a i pres poctivé dodržování veškerých rad a doporučení že žádné hobnutí nekonalo, pouze jsem to pocítila na způsobu trávení a zažívání…..Nechci nikomu brát naděje ani motivaci,ale dobře zvažte finanční investice které jsouv případě těchto přípravků tisícové. ped 2měsíci jsem si místo vyhazování peněz za léky koupila pernamentku na zumbu a občas zajdu na „wacu shape“(chůze v podtlaku) a vyjma zlepšení zdraví spánku hubnutí mě to začalo hrozně moc bavit, a odcházím po zumbě ve vynikající náladě vysmátá od ucha k uchu….tak jsem po pěti létech pokusů hubnout zjistila, že prostě TO CHCE SE HÝBAT nic jiného trvale na špíčky neplatí…..

 15. Lucka

  Ahoj,
  před rokem jsem začala na předpis lékaře užívat meridii, užívala jsem ji 2 měsíce a celkem zhubla 12kg, byla jsem plná energie a hlavně bez chutí! Dokonce mě i bavilo cvičit:-) Bohužel sem to zanedlouho nabrala zpátky, chtěla sem ji zkusit znova, lékař už mi ji nepředepsal, tak sem si ji sehnala jinak, a tu silnější, bohužel to byly jen vyhozené peníze, opravdu funguje jen jednou, tělo už si zvyklo a nereagovalo, takže jestli můžu doporučit, zkuste nějaké jiné, když už to bez toho nejde jinak:-) Já si ted objednala slimball, tak uvidime, mejte se pekne.

 16. alex

  @Petra: Lindaxa byla stažena z trhu v EU, legální ekvivalent není k dispozici.

 17. misa

  Ahoj, jen jsem vam chtěla říct, je asi rok co jsem brala Slimex Sibutramine 15mg, behem prvniho mesice jsem shodila 6kg, uplne všechno v pohodě, akorat ze začatku mě trošku sem tam bolela hlava.celkem jsem shodila asi 14kg, musim rict kdyz jsem připravek přestala uzivat zhruba 2kg se me vratili zpet.nez jsem zacala sib uzivat sbirala jsem informace co a jak.jen bych vam chtela rict i kdyz po tech to praskach hlad nemate, snaz te se snest alspon polovinu jidla co normalne,telo ma pamet a pokud nebude mit zadny prijem potravi, tak po vysazeni prasku si zacne telo ukladat zpet jak kdyby zasoby, coz se vam pekne shozena vaha vrati ihned zpet.chce to jen trosku vic pohybu, poradny jidelnice, jest ale treba jen polovinu toho jste jste snedli na obed a hlavne jest zdrave.zhubnout jde, je to sice tezsi jak nabrat ale jde to, chce to pomalu, hlavne vice pohybu a omezit přepalovaný tuky atd.mej te se hezky to je jen ma zkusenost, myslim si ze vsechno funguje, ale zalezi jak se k tomu postavi te VY. zdravi Misa D.

  1. Lenka

   Ahoj misa, kde jsi prosím sehnala SLIMEX, kolik stojí a na jak dlouho. Dík Lenka

 18. Helena

  Milé dámy,

  na základě vlastní zkušenosti si Vás dovoluji varovat před užíváním léků proti obezitě (většinou se za obézního považuje každý, kdo se nevejde do velikosti 38). Konkrétně Adipex Retard dokáže poškodit komunikaci neurotrasmiterů, což vede k hraniční poruše osobnosti (ta spojena se sebepožkozováním, depresemi, etc.).
  Je poměrně lehce dosažitelný na černém trhu, o to je pokušení větší…….. a případné zdravotní problémy také

  1. Petula

   Je to tak, sibutramin sice pomáhá, ale i škodí…já měla deprese po Lindaxe, sice jsem zhubla, ale byla jsem pořád nemocná, měla jsem stále knedlík v krku a o změnách nálady ani nemluvě…teď mám kila zpět a radši bych nějakou alternativu, protože moje problémové zony sportem prostě nezhubly:-( Mám 15 kilo nadváhu a už mi to fakt vadí…

 19. misa

  Adipex zabiji

 20. Tamara

  Milé ženy co berete zázračný ADIPEX… Já ho brala s přestávkami asi 5 let, účinkoval vždy perfektně, držela jsem si svou vysněnou váhu a bylo to super a bez námahy. Jenže, kromě odporné vyrážky v podobně hnisajících pupený po obličeji, které se mi pravidelně s lékem vyráželi, jsem pak v těhotenství dostala preeklampsii, na kterou jsem málem doplatila životem mojí malé, krom toho mám trvalé problémy se zažíváním ukrutné bolesti když se jen chvilku nenajím, vysoký tlak atp. To vše mi zázračný ADIPEX zavařil, jak konstatovali lékaři, takže Vám radím, zkusit cvičit nepřejídat se a vsadit na osvědčený a jediný způsob zdravého hubnutí, za ty zdravotní potíže to nestojí. APropo, po vysazení adipexu jsem samozřejmě nabarala vše zpět a i víc…

 21. Nikita

  Zdravím, dámy…chci se podělit o zkušenost se Sibutraminem – fyzicky to zdravý člověk zprvu ani nepozná, po dvou měsících užívání (přiznám, že jsem -opakovaně- anorektička a při 172cm jsem zhubla na 49kg)jsem si odnesla těžkou vazoneurózu (nedokrvování až fialovění končetin), ale hlavně – téměř sebevražedné deprese,záchvaty strachu a pocit, jako bych byla permanentně „zfetovaná“…máte někdo stejné zkušenosti? Preparát jsem na rozbor neposlala,ale soudě podle reakcí okolí i odborníků v těch kapslích byl snad pervitin…pokud máte někdo podobnou zkušenost,dejte vědět…stálo mětokus života i zdraví…nechci,aby nalítli další…

  1. kamilač

   ahoj,
   mám stejné problémy…. Jak jste se léčila u vazoneurozy?
   Navíc se mi často dělají modřiny i u menších ťuknutí…
   Díky
   Kamila

 22. Petra

  ahoj
  mám zkušenosti s Lindaxou 15 na 30dnů. za měsíc jsem zhubla 10kg… šlo to jak po másle
  pravdou je že je trochu náročnější na psychiku
  ale jinak bych ji brala hned znovu
  škoda že se jen tak nedá sehnat
  jinak k tomu nežrat a pohyb a výsledek je fakt bomba

  1. Iveta

   Dorý den Petro, jak se dá Lindax sehnat? U lékaře? Prosím, poraďte. Děkuji Iveta

 23. Tereza

  Zdravím všechny,

  musím říct, že u mě skvěle fungovala Meridia, zhubla jsem na ní cca 15 kg, pak jí přestali vyrábět a já měla kila zpět. Teď jsem si koupila Sibutramin 20mg a nemůžu si stěžovat, nemám žádné vedlejší účinky, ani fyzické ani psychické. A lék zabírá.
  Chtěla jsem brát Adipex, ale má doktorka mi ho odmítla předepsat, protože prý ničí mozkové buňky.
  Je fakt super, když člověk potřebuje zhubnout a jen omezením jídla a cvičením mu to nejde, že všechny přípravky, které prokázaně fungovaly stáhnou z trhu, pak je člověk odkázán na internet.

  1. evita

   Prosím o sdělení jak je to s předpisem na lék- kdo může napsat, jsem nešťastná nze své váhy a nemám vůli
   Moc děkuji

 24. Štěpánka

  na online prodej.cz prodává Lindaxu podvodnice pod jménem Terezka Křikavová, poslala mi místo Lindaxy dvě balení tamponů! Nic od ní nekuoujte.

 25. Evik

  Mám zkušnost s Merindii, Xenikalem a Adipexem. Meridia byla nejlepší, ale už se nevyrabí.Po ní jsem neměla žádné vedlejší učinky. U adipexu jen ze začátku. Nejhorší zkušenost mám s xenikalem. Brala jsem ho asi půl roku. Přestala jsem ho brát kvůli zažívacím potížím,které mám do teď. Bojim se kolikrát vyjít i z domu. Dost toho lituju a hlavně se kila stejně vrátila do původního stavu 🙁

 26. Lenka

  Mám zkušenosti s Lindaxou 15 mg nejenže jsem shodila kila ale ani jsem neměla žádné zdravotní problémy.Tento lék nám stáhli z trhu a tak jsme zkusila Adipex nejenže jsem po něm byla nervózní jak pes ,ale kila se ani nehli.Doufám že Lindaxu brzy pustí zpět do oběhu když to některým dělá zle neměli by to brát.

 27. Lenka

  ahoj všichni,chci reagovat na veškeré příspěvky….jsou tady pěkní podvodníci,jeden horší než druhý …viz erikavackova@gmail.com

 28. Petanda

  Ahoj, mám takový menší problém, už čtvrtý měsíc beru Sibutramin (3 měsíce jsem brala 15 mg, teď měsíc beru 20 mg) za tu dobu jsem nezhubla ani kilo 🙁 vůbec nevím kde je problém, jím zdravě a pravidelně, občas ulítnu na to sladké, ale to podle mě každý.. Mám problémy se štítnou žlázou – snížená funkce, ale to by tím ovlivněno být nemělo 🙁 máte někdo taky zkušenost s tím, že jste Sibu brali, ale nezhubli?? Za jakoukoliv odpověď a reakci děkuji..

 29. Marie.Š.

  Mám výborné zkušenosti z Lindaxou kila šla dolu ani nevím jak..:-)meridia a adipex hruza!!mám mnoho zkušeností z ruznými léky na hubnutí a jednoznačně Lindaxa vítěžźí..Proč když něco funguje tak to zruší??…

 30. Tuci

  Lindaxa…chci ji zpět… hubla jsem…žádné vedlejší příznaky….

 31. Janka

  Jsem 175cm vysoká a nyní 110kg vážící 34letá mamka od rodiny. Všechny příspěvky, které jsem zde četla o smrtelné škodlivosti Meridie, Adipexu, Sibutraminu mi příjdou velmi zkreslené. Pokud dámy vážíte 70, nebo 80kg a jste „tlustééé“ seženete si někde pokoutně tyto léky, tak se není čemu divit, že máte téměř všechny nežádoucí účinky. Všude se píše, že jde o POMOC při léčbě OBEZITY!!! Pak nějaká nanynka dostane srdeční kolaps, protože nečte příb.leták a nám, kteří to doopravdy potřebují poslouží tyto případy tím, že Meridia, Lindaxu atp.stáhnou z trhu. Za pomoci Meridie jsem za 5 měsíců zhubla ze strašlivých 125kg o 15kg a pokračuji. A píšu za POMOCI, tzn.upravený jídelníček, žádné obžírání a úlety, pohyb formou chůze (zatím nic víc nezvládám). Bohužel i já se musím přiznat, že jsem musela sahnout po pokoutné cestě, ale měla jsem štěstí. Všem obézním přeji hodně víry, že to jde, chce to jen POMOC a vůli.

  1. Lucie

   Ahoj, také jsem brala Lindaxu i přes to,že mám srdeční vady a za 6 měsíců jsem zhubla 20 kg. Takže stažení z trhu byla podle mě chyba…Všechny tyto léky se Sibutraminem opravdu zabírají a pomáhají všem co se jenom trochu snaží a potřebují to…Momentálně sháním Lindaxu nebo Meridii,ale nechci naletět… Za spolehlivý a ověřený kontakt budu moc vděčná…

Přidávání komentářů není povoleno.